Burun Estetiği

ESTETİK CERRAHİ

BURUN ESTETİĞİ

Rinoplasti ameliyatı, şekil ya da boyut itibarı ile yüzün

kalanı ile uyumsuz duran bir burnun, yüzle uyum sağlayacak biçimde, şekillendirme ameliyatıdır. Eğer ameliyata septoplasti yani, burun perdesinin de cerrahisi eklenirse septorinoplasti olarak adlandırılır.

Burun yüzümüzde en dikkat çeken organdır. Kemerli, eğri, çok uzun ya da çok kısa olması, sağ ve sol arasında asimetriler estetik açıdan rahatsızlıklar yaratabilir. Anatomik olarak ideal olmayan burunda sıklıkla fonksiyonel de problemler vardır. Bu gibi sorunları olan hastalara rinoplasti ya da septorinoplasti ameliyatı önerilir.

Rinoplasti bir profil cerrahisidir. Yüzün yan profili

oldukça değişir. Dengeli bir profil olması için rinoplasti planlanan hastaya alın ve çene ucu için de ek girişimler önerilebilir.

Randevu almak isterseniz, sizi arayabiliriz.

European and Turkish Board Certified Plastic Surgeons

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi

Burun Estetiği Çeşitleri


Açık Burun Estetiği


Kapalı Burun Estetiği


Burun Ucu Estetiği


Revize Burun Estetiği

Burun Estetiği
Burun Estetiği

Burun Estetiği Öncesi

Rinoplasti ameliyatı öncesi hastalar detaylıca incelenir.

Hastalar kendilerini mutsuz eden noktaları anlatır. Gereğinde radyolojik tetkikler istenir. Ameliyat planlanan hastalarda sıklıkla spekulum ile muayene

yeterli olur.

Rinoplasti ameliyatı olmak için kemik gelişiminin tamamlanması beklenir. Kızlar için 17, erkeklerde 18-19 yaşından önce önerilmez.

Burun Estetiği Sırasında

Rinoplasti ya da septorinoplasti ameliyatları genel anestezi altında, hastane şartlarında yapılan ameliyatlardır. Açık ya da kapalı rinoplasti tercih edilebilir. İkisi arasındaki fark, burun ucunun altında

“kolumella” dediğimiz bölgede yapılan ya da yapılmayan kesidir.

Hem açık hem de kapalı rinoplastilerde, hem kemik, hem kıkırdak hem de yumuşak dokulara ulaşmak ve şekillendirmek mümkündür.

Kıkırdak dokusunun yetersiz olduğu hastalarda kaburga ya da kulak arkasından kıkırdak alınarak burun desteklenebilir. Rinoplasti ameliyatlarında tampon ya da alçı koymak cerrahın kendi tercihidir. Ameliyattan sonra genellikle bir gece hastane yatışı gerektirir.

Burun Estetiği
Burun Estetiği

Burun Estetiği Sonrası

Rinoplasti ya da septorinoplasti ameliyatı sonrası çok ağrı beklenmez. Ameliyattan sonraki 1-2 hafta ödem ve morluk normaldir. Yeni tekniklerle bu gibi komplikasyonlar en aza inmiştir.

Rinoplasti ya da septorinoplasti ameliyatı 4-5 gün istirahat etmek, ağır egzersizler için 2 ay beklemek gerekir.

Açık Rinoplasti – Açık Burun Ameliyatı


Kapalı Rinoplasti – Kapalı Burun Ameliyatı


Tipplasti – Burun Ucu Ameliyatı


Revizyon Rinoplasti – Revizyon Burun Ameliyatı

Burun Estetiği

Size daha iyi hizmet sunmak için Leo Klinik web sitesinde çerezler kullanıyoruz. Web sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.

Leo Klinik web sitesi içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.