Yanık Tedavisi

REKUNSTRUKTİF CERRAHİ

YANIK TEDAVİSİ

Yanık, genellikle termal travmayla oluşan doku hasarıdır. Sıcak etkenlerin dışında, elektrik yaralanmaları, kimyasal madde teması, soğuk maruziyeti ve radyasyon da dokularda yanıkla sonuçlanır.

Randevu almak isterseniz, sizi arayabiliriz.

European and Turkish Board Certified Plastic Surgeons

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi

Yanık Tedavisi Çeşitleri


Akut Dönem Tedavi


Geç Dönem Sekellerin Düzeltilmesi

Yanık Tedavisi
Yanık Tedavisi

Yanık Tedavisi Öncesi

Yanık hastasının tedavisinin planlanması hasta özelinde yapılır. Yaralanmanın türü, maruziyet süresi, yaralanma sonrası geçen süre, bu sırada yapılan müdahaleler, eşlik eden diğer yaralanmalar, hastanın genel durumu tedavi planını oluşturur.

Yanık Tedavisi Sırasında

Yanık hastalarının erken ve geç dönemde değerlendirilmeleri farklı olacaktır. Akut dönemde yani, erken dönemde öncelikle hastanın hayati fonksiyonlarının korunması, yanık dokuların hızlıca temizlenmesi ve yaraların kapatılmasıdır.

Geç dönem ise, yaralar iyileştikten sonra sekellerin tedavisidir. Bu sekeller genellikle nedbe dokusu ve bunun sonuçlarıdır.

Yanık Tedavisi

Yanık Tedavisi Sonrası

Yanık genel olarak en ağır travma olarak kabul edilir. Hem fiziksel hem psikolojik sekel bırakması olasıdır. Yanık hastalarının takibi yıllarca sürmelidir.

Akut Dönem Tedavi


Geç Dönem Sekellerin Düzeltilmesi

Yanık Tedavisi

Size daha iyi hizmet sunmak için Leo Klinik web sitesinde çerezler kullanıyoruz. Web sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.

Leo Klinik web sitesi içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.