Doku Onarım Ameliyatları

REKONSTRUKTİF CERRAHİ

DOKU ONARIM AMELİYATLARI

Rekonstrüktif cerrahi, yani onarım cerrahisi ameliyatları Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlarının sıkça yaptığı ameliyatların arasında yer almaktadır.

Vücudun her bölgesinde form (şekil) ve fonksiyon birlikteliği gözetilerek çeşitli sebeplerle meydana gelen doku eksiklikleri veya doku bozulmaları bu disiplin içerisinde onarılmaktadır.

Bu sebepler arasında kanser sonrası bir organın yokluğu da olabilmektedir, bir kaza sonrası şekil ve fonksiyon eksikliği de olabilmektedir, veya bu eksiklikler doğumsal veya sistemik hastalıkların neticesinde meydana gelebilmektedir.

Randevu almak isterseniz, sizi arayabiliriz.

European and Turkish Board Certified Plastic Surgeons

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi

Doku Onarım Ameliyatları Çeşitleri


Kanser Sonrası Meme Onarım Ameliyatları


Kronik Yara Tedavisi ve Ameliyatları

Doku Onarım Ameliyatları
Doku Onarım Ameliyatları

Doku Onarım Ameliyatları Öncesi

Doku onarım ameliyatlarının öncesinde mevcut doku eksikliği tam olarak sebep ve uzun vadeli sonuç değerlendirilerek ortaya konur. Ardından benzer benzerle prensibiyle rekonstrüktif cerrahi prensiplere uygun onarım tekniği belirlenir.

Burada ilk gözlenecek hususların başında vücudun başka bir bölgesinde hiç veya en az hasar bırakmak gelir.

Doku Onarım Ameliyatları Sırasında

Doku onarım ameliyatları, basit bir dikiş atmaktan, vücudun başka bir bölgesinden başka bir dokunun mevcut kan dolaşımından ayrılarak mikrocerrahi teknikler ile alıcı alana taşınmasına kadar geniş bir yelpazeyi içermektedir.

Burada temek olarak yara kapama ve pansuman unsurları, sütürasyon, greft uygulamaları, yakın dokuların aktarımı ve uzak dokuların aktarımı basitçe sayılabilir. Bu cerrahi deneyim ve karar verme mekanizması hasta ile ortak kararlaştırılmalıdır.

Doku Onarım Ameliyatları
Doku Onarım Ameliyatları

Doku Onarım Ameliyatları Sonrası

Doku onarım ameliyatları sonrası da en az öncesi kadar önemlidir, zira hem verici bölge bakımı, hem de yeni dokunun adaptasyon süreci önemlidir. İlk başta yakın yara takipleri, hasta genel durum takiplerinden oluşmaktadır. Uzun dönemde ise rehabilitasyon ve psikososyal adaptasyon süreçlerini içermektedir.

Doku Onarım Ameliyatları


El Cerrahisi

Doku Onarım Ameliyatları

Size daha iyi hizmet sunmak için Leo Klinik web sitesinde çerezler kullanıyoruz. Web sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.

Leo Klinik web sitesi içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.