Cilt Lezyonlarının Tedavisi

REKONSTRUKTİF CERRAHİ

CİLT LEZYONLARININ TEDAVİSİ

Cildimiz ortalama 5 kg’dır ve vücudumuzun en büyük organıdır. Diğer organlarda olduğu için hastalanabilir, içinde ya da üzerinden çeşitli şekillerde oluşumlar belirebilir. Cildimizde oluşan lezyonların benign (selim) ya da malign (habis) olması tedavi rotasını çizer.

Randevu almak isterseniz, sizi arayabiliriz.

European and Turkish Board Certified Plastic Surgeons

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi

Cilt Lezyonlarının Tedavi Çeşitleri


Benign Lezyonları Eksizyonu


Malign Lezyonları Eksizyonu (Deri Kanseri Çıkarılması)


Cilt, Cilt altı Yumuşak Doku Biyopsisi

Cilt Lezyonlarının Tedavisi
Cilt Lezyonlarının Tedavisi

Cilt Lezyonlarının Tedavisi Öncesi

Yıllık dermatolojik muayene, hastaya hiçbir zorluk yaratmayan, atlanmaması gereken bir sağlık tarama testidir. Çok fazla ben vb cilt lezyonu olan, uzun süre ya da şiddetli güneş ışığı ya da radyasyon maruziyeti olan ve de ailede cilt kanseri olan hastalar için bilhassa önemlidir.

Cildimizdeki pek çok ben vb yapının dermatoskop ile yapılan muayenesinde çoğu zaman benign/malign olması yönünde bir fikir sahibi olunabilir. Benign olduğu düşünülen lezyonlar, estetik olarak hastayı rahatsız etmedikçe alınmadan takip edilebilir, malign şüphe uyandıran lezyonlar için ise hızlıca cerrahi planlanacaktır.

Cilt Lezyonlarının Tedavisi Sırasında

Benign olduğu düşülen lezyonlar tedavi gerektirmez, ancak hasta bundan şikayet duyuyorsa çeşitli tedaviler önerilebilir. Bu eğer damarsal bir oluşumsa lazer tedavileri ya damar ilaç enjeksiyonu yapılabilir.

Benign olduğuna ve ileride malignleşme potansiyeli taşımadığına yüzde yüz emin olunan lezyonlar traşlanabilir. Hastada yarattığı rahatsızlık hissine bağlı kısmi ya da tam eksizyon (cerrahi çıkartma) uygulanabilir.

Malign olduğu düşünülen, ya da ileride malignleşme potansiyeli taşıyan, ya da benign olduğuna yüzde yüz emin olunamayan lezyonlar için hızlıca cerrahi planlanır. Küçük lezyonlar hemen çıkarılıp, patolojiye gönderilirken, büyük lezyonlardan örnekleme yapılarak patoloji sonucuna göre gerekirse total çıkarma planlanabilir.

Cilt Lezyonlarının Tedavisi
Cilt Lezyonlarının Tedavisi

Cilt LezyonlarınınTedavisi Sonrası

Cilt lezyonlarının için takip önerildiyse, bunu aksatmamanız çok önemlidir. Eğer lezyon çıkartıldı ve patolojik incelemeye gönderildiyse sonucu hekiminiz ile konuşmalısınız. Tedavinin sonuçlanmış olabilir ya da ek cerrahi ya da medikal tedavilere ihtiyacınız olabilir.

Benign Lezyonları Eksizyonu


Malign Lezyonları Eksizyonu (Deri Kanseri Çıkarılması)


Cilt, Cilt altı Yumuşak Doku Biyopsisi

Cilt Lezyonlarının Tedavisi

Size daha iyi hizmet sunmak için Leo Klinik web sitesinde çerezler kullanıyoruz. Web sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.

Leo Klinik web sitesi içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.