Malign Lezyonlarının Eksizyonu (Deri Kanseri Çıkartılması)

REKUNSTRUKTİF CERRAHİ > CİLT LEZYONLARININ TEDAVİSİ

MALIGN LEZYONLARININ EKSİZYONU (DERİ KANSERİ ÇIKARTILMASI)

Cilt kanseri dünyada en sık görülen kanserdir. En sık görülen üç tipi bazal hücreli karsinom (BCC), skuamöz hücreli karsinom (SCC) ve malign melanom (MM)dur.Bunlar arasında en sık BCC görülür.

Diğer kanserlerin aksine lenf bezi tutulumu ve metastaz yapmaz, ancak olduğu yerde ilerler. Genel olarak prognozları iyidir. Malign melanom ise hızlıca ilerler ve metastaz yapar. Prognozu kötüdür. Erken teşhis çok önemlidir.

Randevu almak isterseniz, sizi arayabiliriz.

European and Turkish Board Certified Plastic Surgeons

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi

Malign Lezyonlarının Eksizyonu (Deri Kanseri Çıkartılması) Öncesinde

Cilt kanserleri dünyada en sık görülen kanser olmakla birlikte özellikle en sık görülen tipi BCC’nin metastaz yapmaması ve düşük mortalite oranları nedeniyle çok sık konuşulmaz. Ancak özellikle açık tenlilerde ve sık ya da şiddetli güneş ışığı maruziyeti olanlarda cilt kanserleri önemli bir sağlık problemidir.

Tüm kanserlerde olduğu gibi “erken teşhis hayat kurtarır”. Yıllık dermatolojik muayene ile kanseri ilerlemeden yakalamak mümkündür. Kontrolleri arasında da yeni oluşan lezyonlara ya da eski lezyonlardaki değişikliklere hastalar dikkat etmeli ve hekime başvurmalıdır.

BCC ve SCC’ye göre oldukça kötü prognozlu malign melanomda bile erken tanı ve güncel tedaviler ile iyileşme sağlanabilmektedir. Renkli cilt lezyonlarında asimetrik oluşumlar, düzensizlikler, renk değişimleri, büyüme ve kabarmalar, melanomu akla getirir. Kanama pek çok cilt kanseri için geç bulgu iken, kaşıntı erken bulgu olabilir.

Cilt kanseri şüphesi olan ya da patolojik olarak tanı konmuş hastalarda, sistemik muayene atlanmamalıdır. Özellikle lenf bezi tutulumu için ilgili alan muayene edilmelidir. Sistemik metastaz şüphesi varsa radyolojik tetkikler istenmelidir.

Malign Lezyonlarının Eksizyonu (Deri Kanseri Çıkartılması)
Malign Lezyonlarının Eksizyonu (Deri Kanseri Çıkartılması)

Malign Lezyonlarının Eksizyonu (Deri Kanseri Çıkartılması) Sırasında

Cilt kanserinde kesin tanı patolojik inceleme ile konur. Lezyon küçük ise tamamı çıkarılmış ve patolojik incelemeye gönderilmiş olabilir. Özellikle BCC’de cerrahi sınır da yeterli ise tedavi tamamlanmıştır ve hasta takibe alınır.

Daha büyük lezyonlarda kesin tanı amaçlı öncesinde örnek alınarak patolojik incelemeye gönderilir. Eğer patoloji malign raporlanırsa, tümörlü alanın tamamının temiz sınırlarla çıkartılması gerekir. SCC ve malign melanomda lenf bezi tutulumu da olabileceği için, eğer muayenede ele gelen lenf bezi yoksa, nükleer olarak işaretlenen nöbetçi lenf bezleri de çıkarılır.

Eğer bu lenf bezlerinde hastalık bulgusuna rastlanır, ya da muayene de ele gelen lenf bezi bulunursa, ilgili lenfatik bölge de tamamen çıkarılmalıdır.Ameliyat sırasında da patolojiye örnek gönderilerek, alanın tamamen temizlendiğine emin olunur.

Oluşan defekt (eski doku alanı) tümörün natürüne ve bölgesine göre aynı seansta çeşitli rekonstrüktif cerrahiler ile kapatılabilir, ya da yara kapatma işlemi kesin patoloji raporu çıktıktan sonra ikinci bir ameliyat ile gerçekleştirilebilir.

Malign Lezyonlarının Eksizyonu (Deri Kanseri Çıkartılması) Sonrasında

Erken evre BCC ve SCC için temiz sınırlarla tamamlanmış bir cerrahi yeterli tedavidir. İleri evre BCC ve SCC’lerde cerrahi sonrası tedavi radyoterapi ile devam eder.

İleri evre malign melanomda ise kemoterapi ve immunoterapi gibi seçenekler mevcuttur ve tedavi düzenlenir. Metastatik malign melanom genellikle kötü prognozlu olup, sürvi beklentisi oldukça düşüktür.Cilt kanseri tedavisi sonra önceleri aylık sonra yıllık takip kesinlikle aksatılmamalıdır.

Dönem dönem çeşitli tetkikler istenir.Cilt kanseri etiyolojinde UV ışını yani güneş sıkça karşımıza çıkar. Bu nedenle güneşten korunmak, en az 30 SPF içeren kremler kullanmak, güneşin en etkili olduğu saatleri kapalı alanlarda geçirmek özellikle plastik cerrahlar ve dermatologlar tarafından sıkça hatırlatılır.

Malign Lezyonlarının Eksizyonu (Deri Kanseri Çıkartılması)

Benign Lezyonlarının Eksizyonu


Malign Lezyonlarının Eksizyonu (Deri Kanseri Çıkarılması)


Cilt, Cilt altı Yumuşak Doku Biyopsisi

Malign Lezyonlarının Eksizyonu (Deri Kanseri Çıkartılması)

Size daha iyi hizmet sunmak için Leo Klinik web sitesinde çerezler kullanıyoruz. Web sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.

Leo Klinik web sitesi içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.