ESTETİK CERRAHİ

BURUN ESTETİĞİ

MEDİKAL ESTETİK

DUDAK DOLGUSU
MEZOTERAPİ

REKONSTRÜKTİF CERRAHİ

DUDAK DOLGUSU NASIL YAPILIR

Uygulama öncesi planlama yapılır. Sadece üst dudak, sadece alt dudak ya da her ikisi beraber planlanabilir. İşlem öncesi dudaktaki asimetriler not alınarak, bu bölgelere ayrıca dikkat edilir. İşlem öncesi bölgesel anestezi (kremlerle) yeterli olur. Sıklıkla içinde hyalüronik asit içeren jel dolgular kullanılır.

Hyalüronik asit hem güvenli bir şekilde hacim kazandırırken, hem de su tutarak dudağı nemlendirir. İğne veya kanül yardımıyla bu jel dudak mukozası altına verilir ve istenilen şekil sağlanır. Kas altı ya da kas içi uygulamalar doğal olmayan sonuçlarar yol açacağı için tercih edilmemelidir.

DUDAK DOLGUSU SONRASI

Uygulama bitiminde hastanın da görüşü alınarak istenilen hacim ve şekilde dudaklar oluşturulur. Dudak dolgusu sonrası 24 saat sigara, çay, kahve içilmemesi, dudak makyajı yapılmaması önerilir. İşlemi takiben 2. ve 3. günlerde dudakta şişlik ve hatta bir miktar morluk olabilir. Bu günlerdeki şişlikler hastaları genellikle “dudaklarım böyle mi kalacak” şeklinde tedirgin eder ancak 4. ve 5. günlerde dudaklar tamamen istenen formuna döner.

Dudak dolgusu yaptıran hastaların hızlıca bu yeni görünümlerini alışıp, ilave dozlar istemelerini çok sık tecrübe etmekteyiz. Eğer estetik bakış açısıyla biz de uygun görürsek işlem sonrası ilave dozlar ile dudağın daha da büyütülmesi mümkündür.

DUDAK DOLGUSU KALICI MI GEÇİCİ Mİ?

Günümüzde estetik amaçlı kullanılan dolgularda hemen her zaman geçici dolgular öncelikler tercih sebebidir. Eskiden sıkça kullanılan kalıcı dolgular sonrası oluşan istenmeyen sonuçlar bunların terkedilmesini sağlamıştır. Onların yerine yarı-kalıcı bir takım dolgular vardır. Ancak bunları çene şekillendirme ya da el sırtına hacim kazandırma amaçlı kullanmaktayız. Dudak dolgusu için geçici dolgular tercih edilmelidir. Geçici dolgular yapılarının daha yumuşak olması nedeniyle daha doğal durur, komplikasyon oranları çok daha azdır. Seçilen ürüne göre 1-2 yıl arası kalıcılığı vardır. Ve hasta bu süreç içinde geri dönüş isterse bu dolguları her zaman eritmek mümkündür.

Buraya bir dip not ekleyelim. Yüze estetik amaçlı dolgu uygulanan diğer bölgelerin hemen hepsinde en fazla 2 yıl içerisinde eski hale dönüş izlerken, dudak dolgusu uygulamalarında, içeri verdiğimiz dolgu tamamen erise de dudakların eskisi de kadar incelmediğini biliyoruz. Belki de bu yüzden dudak dolgusunu hem biz hekimler hem de hastalar bu kadar çok seviyoruz.

İĞNESİZ DUDAK DOLGUSU

İğnesiz dudak dolgusu olarak tanıtılan uygulamalardan biri kanül ile dudak dolgusu yapılmasıdır. Tüm dolgu uygulamalarında iğne ya da kanül kullanmak doktorun tercihidir. Kanül seçildiğinde de kanülün girmesi için dudağa iğne ile delik açılmaktadır. İyi bir topikal anestezi sonrası iğne kanül uygulamaları arasında ağrı açısından bir fark yoktur.

İğnesiz dudak dolgusu olarak tanıtılan bir diğer uygulama da basınçlı kalem benzeri bir cihaz ile yapılan uygulamadır. Dolgu atışlarla dudağa verilir. Konvansiyonel dudak dolgusu uygulamaları ile sonuçlarını karşılaştırmak doğru olmaz. Çünkü çok daha az volüm ile çok yüzeyel yapılabilen bir uygulama olduğu için hem etkisi hem de kalıcılığı çok daha azdır. Bu nedenle hekimlerce tercih edilmez.

DUDAK DOLGUSU FİYATLARI

En sık yapılan estetik uygulama olması nedeniyle dudak dolgusu fiyatları çok çeşitlilik göstermektedir. Bu fiyatı belirleyen nedenlerin başında tercih edilen ürünün kalitesi ve uygulayıcının kimliği vardır. Maalesef bu alanda uzmanlığı olmayan hekimler ve hatta hekim dışı “güzellik uzmanları” tarafından dudak dolgusu yapıldığını görmekteyiz. Bu uygulamaların can sıkıcı sonuçları basın ve sosyal medyada sıkça yer almaktadır. Piyasada hyalüronik asit içeren dolgular arasında da ciddi fiyat farkı vardır. Ürünün kalitesi, içeriği, üretici firma bunlarda etkendir. Dudak dolgusu yaptırmayı düşünen hastaların, seçilen ürünü ve uygulamanın kim tarafından yapılacağını sorgulaması ona göre fiyat tercihi yapması doğru olacaktır.

DUDAK DOLGUSU SONRASI ŞİŞLİK

Dudaklar küçük travmalarla da kolayca şişebilen dokular olduğu için, dudak dolgusu sonrası 2. 3. günler şişlik çok normaldir. Kendiliğinden zamanla geçecektir. Şişliği en aza indirmek için işlem öncesi bitki çayı, takviye gıda vb ürünlerin kesilmesi, işlem sonrası ise soğuk uygulama yardımcı olacaktır. Hafta içi çalışan hastalarımız sıklıkla cuma akşamlarını işlem için tercih etmekte ve pazartesi şişleri tamamen geçmiş olarak işe gidebilmektedir.

DUDAK DOLGUSU KALICILIĞI

Yukarıda da anlattığımız gibi dudak en için en güvenli dolgu hyalüronik asit içeren geçici dolgulardır. Seçilen ürüne ve hastaya göre farklılık göstermekle birlikte beklediğimiz kalıcılık 6 ay 2 yıl arası değişebilir. Bu süreyi beklemeden dolgu azalmaya başladığında küçük ilaveler yapmak da tercih edilebilir.

DOĞAL DUDAK DOLGUSU

Dudak dolgusu uygulamaları yeni olmayan 2000’lerden beri çok popüler olan uygulamalardır. Bu sürede hem güzellik algısının değişmesi, hem de gelişen teknolojilerle, uygulamada yenilikler söz konusudur. Geçmişte güzel bulunan uygulamalar bugün “itici”, “frapan” , “sahte” olarak düşünülmekte, güzellikte giderek doğal kalma çabası tercih edilmektedir. Özellikle konuşurken en çok dikkati çeken dudakların güzelliği, aslında “doğal güzelliği” çok önemlidir. “Doğal dudak dolgusu” kavramı da buradan çıkar.

Dudak dolgusu yaparken doğru planlarda kalmak, dudak kontörünün hastanın yüzü ile uyumunu ve iki dudak arasındaki dengeyi bozmamak çok önemlidir. Hastanın kafasındaki ölçüden bağımsız olarak dolgu yapıldıkça dudak incelenmeli, yeterli görüldüğü yerde durulmalıdır. İlk defa dudak dolgusu yaptıran çok ince dudaklı birine yüksek hacimde dolgu yapılarak doğal bir görünüm elde edilemez. Gerekirse uygulama seanslara bölünür, dudak aşama aşama büyütülür. Unutulmamalıdır ki eklemek her zaman çıkarmaktan kolaydır.

Randevu almak isterseniz, sizi arayabiliriz.

European and Turkish Board Certified Plastic Surgeons

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi

Size daha iyi hizmet sunmak için Leo Klinik web sitesinde çerezler kullanıyoruz. Web sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.

Leo Klinik web sitesi içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.