Ben Çıkartılması

BEN ÇIKARTILMASI

Ben yani “nevüs” herkeste olan ciltten koyu renkte genellikle birkaç mm çapında olan “genellikle” iyi huylu olan lezyonlardır. Melanin pigmenti taşıyan melanosit hücrelerinin birikimi ile oluşurlar. Doğuştan olabilir ya da sonradan oluşabilirler.

Ergenlik ve gebelik dönemlerinde hem sayıları artabilir hem de renkleri koyulaşabilir.Benlerin çıkartılmaması gerektiği, “bıçak değerse kanser olacağı” gibi fikirler tamamen hurafedir, hiçbir bilimsel dayanağı yoktur.

Randevu almak isterseniz, sizi arayabiliriz.

European and Turkish Board Certified Plastic Surgeons

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi

Ben Çıkartılması Öncesinde

Benleri çoğu tamamen zararsız olmakla birlikte, bazıları özel dikkat gerektirir. Özellikle doğuştan çok sayıda ve büyük benler varsa takip etmek hatta mümkün oldukça çıkarmakta fayda vardır.

Eğer ben ya da benzeri lezyonda yakın zamanda bir değişiklik, hızlı büyüme, kabarma, etrafında değişik oluşumlar, kanama ya da kaşıntı gibi bulgular varsa, bu lezyon simetrik değil, kenarları düzensiz ve rengi homojen değilse biyopsi yapılması gerekebilir.

Ben Çıkartılması
Ben Çıkartılması

Ben Çıkartılması Sırasında

Benlerin çıkartılması çoğu zaman klinik şartlarında lokal anestezi altında yapılabilen bir işlemdir. Ben cerrahi olarak çıkarılır. Dikiş atılır. Gerek duyulursa çıkarılan parça patolojik incelemeye gönderilir.

Daha büyük benler, malignite şüphesi yoksa, fonksiyonel ve estetik problem oluşturmaması adında aşamalı olarak çıkartılabilir.

Özellikle yüz bölgesinden benign lezyonların çıkartılması sırasında yüzdeki estetik üniteler bozulmamalı, gerekirse işlem aşamalandırılmalı ya da ertelenmelidir.

Ben Çıkartılması Sonrasında

Çıkarılan ben gerek halinde patolojik incelemeye gönderilir. Malignite raporlandıysa, ek cerrahi ve medikal tedaviler planlanmalıdır. Malignite lehine bir yorum yoksa ek işlem planlanmaz. Bölgeye ve atılan dikişe göre dikiş alınması için hekim hastasını yönlendirecektir.

Yüzde bile olsa, çıkarılan lezyon çok küçük bile olsa, her cerrahi işlem bir kesi ve en az bir dikiştir ve bu da iz demektir.

İzin görülebilirliğini minimum tutmak adına azami dikkat gösterilir, estetik üniteleri bozmayacak vektörler seçilir, dikişler mümkün olduğunca erken alınır ve akabinde bir takım topikal tedaviler uygulansa da, izin belirginliğini, işlem öncesinde tam olarak öngörebilmek tıbben mümkün değildir.

Ben Çıkartılması

Size daha iyi hizmet sunmak için Leo Klinik web sitesinde çerezler kullanıyoruz. Web sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.

Leo Klinik web sitesi içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.