Dupuytren Cerrahisi

REKONSTRUKTİF CERRAHİ > EL CERRAHİSİ

DUPUYTREN CERRAHİSİ

Dupuytren kontraktürü, adını, hastalığı ilk kez 19. yy başlarında tanımlayan Fransız cerrah Baron Dupuytren’den alır. Avuçlarımızda ve tüm vücudumuzda deri ve kaslar arasında fasya denilen sert bir kılıf yer alır.

Dupuytren hastalığı avuçlardaki bu fasyanın kalınlaşması ile olur. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte mikrotravmaların buna yol açtığı düşünülmüş, denizcilerde ve Kuzey Avrupalı erkeklerde sık, rastlanması nedeniyle “Viking hastalığı” olarak da isimlendirilmiştir.

Günümüzde diyabet hastalığı ve alkol kullanımı ile ilişkisi bilinmektedir. Sıklıkla her iki eli tutabilir. Dupuytren hastalarında, ayak tabanları ve peniste de benzer durum olabilir. 

Randevu almak isterseniz, sizi arayabiliriz.

European and Turkish Board Certified Plastic Surgeons

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi

Dupuytren Cerrahisi Öncesinde

Dupuytren hastalığını, avuç içindeki fasyaların kalınlaşıp kısalmasına bağlı, parmaklarda kapanma, avuçlar nodül

oluşumları gözlenir. En sık 4. ve 5. parmaklar etkilenir.

Zamanla parmakların esnekliği etkilenir. Hastalar avuçlarını yere koyduklarında, el ayası zeminle temas edemez hale gelir.

Belirli bir açıda kapalı kalan parmakların açılması için cerrahi gerekir. Ameliyat öncesi sigaranın bırakılması, ameliyat sonrasında yara iyileşmesinin bozulmaması için önemlidir.

Dupuytren Cerrahisi
Dupuytren Cerrahisi

Dupuytren Cerrahisi Sırasında

Sınırlı vakalarda kapalı ameliyat uygulanabilir. Ancak açık cerrahi yapmak ve sorunlu dokuların tamamını çıkarmak hastalığın tekrar etmemesi için tercih sebebidir.

Dupuytren cerrahisi genellikle aksiller blok denilen, hasta uyutulmadan, koltuk altından yapılan bir iğne ile kolun uyuşturulması şeklinde anestezi altında, her zaman

ameliyathane şartlarında yapılır.

Her iki el de tutulduysa, önce bir el 3-4 hafta sonra ikinci el opere edilir. Ameliyat yaklaşık 45-60 dk sürer.

Dupuytren Cerrahisi Sonrasında

Dupuytren cerrahisi sonrasında, hekim önerisiyle 1 hafta atel kullanılabilinir. Ameliyattan sonra birkaç saat elde ve parmaklarda uyuşukluk normaldir. Ameliyattan sonra 15 gün el istirahatı önerilir.

Bu süreçte sigara içilmemelidir. Dupuytrenin nedeni biliniyorsa (titreşimli alet kullanımı gibi) ameliyattan sonra hayat tarzı düzenlemesi önerilir. 

Dupuytren Cerrahisi

El Yaralanmaları


Dupuytren Cerrahisi


Tetik Parmak Cerrahisi


Karpal Tünel Cerrahisi

Dupuytren Cerrahisi

Size daha iyi hizmet sunmak için Leo Klinik web sitesinde çerezler kullanıyoruz. Web sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.

Leo Klinik web sitesi içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.