Tetik Parmak Cerrahisi

REKONSTRUKTİF CERRAHİ > EL CERRAHİSİ

TETİK PARMAK CERRAHİSİ

Tetik parmak el parmaklarını bükülmesi sonrası kilitlenmesi, zorlayarak açarken de “klik” sesinin geldiği

bir “stenosing tenosinovit” ya da sıkışmayla giden tendon kılıfı enflamasyonudur. Genellikle dominant elin parmaklarınde görülür.

Randevu almak isterseniz, sizi arayabiliriz.

European and Turkish Board Certified Plastic Surgeons

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi

Tetik Parmak Cerrahisi Öncesinde

Tetik parmak fizik muayeneyle rahatlıkla tanı konabilen bir hastalıktır. Şikayetin olduğu parmak sonuna kadar bükülür. Bu sırada kilitlenme olur. Hasta bu parmağını kilitlenmeden sonra aktif açamaz. Pasif açma sırasında “klik” duyulur ya da hissedilir. Kasların kemiklere tutunan uzantıları tendonlardır.

Parmakları açıp kapatmamızı sağlayan yapılar bu tendonlardır. Tendonların etrafında, tendonları kemiklere yakın tutan “pulley” isimli halkalar vardır. Parmakla avuç arasındaki pulley A1 pulley olarak isimlendirilir. Tetik parmak hastalığında bu pulley kalınlaşır, içinden geçen tendonu tutar. Hareket sırasında takılma bundandır.

Tetik Parmak Cerrahisi
Tetik Parmak Cerrahisi

Tetik Parmak Cerrahisi Sırasında

Tetik parmak cerrahisi lokal anestezi altında 5 dakika süren bir ameliyattır. Diğer el cerrahisi ameliyatlarında

nispeten hekimi ve hastayı en az zorlayan ameliyattır.

Şikayet olan parmağın takılma bölgesindeki pulley açılır. Ameliyat sırasında aktif ve pasif hareketlerin tamamen rahatladığı görülür.

Tetik Parmak Cerrahisi Sonrasında

Tetik parmak cerrahisi sonrası küçük bir pansuman genellikle yeterli olur. Hekimin önerilerine mutlaka uyulmalıdır. Hasta ameliyattan çıktığı anda farkı hisseder. İyileşme süresi yaklaşık 1 haftadır.

Tetik Parmak Cerrahisi

El Yaralanmaları


Dupuytren Cerrahisi


Tetik Parmak Cerrahisi


Karpal Tünel Cerrahisi

Tetik Parmak Cerrahisi

Size daha iyi hizmet sunmak için Leo Klinik web sitesinde çerezler kullanıyoruz. Web sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.

Leo Klinik web sitesi içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.