Karpal Tünel Cerrahisi

REKONSTRUKTİF CERRAHİ > EL CERRAHİSİ

KARPAL TÜNEL CERRAHİSİ

Karpal tünel elin avuç tarafında, bileğe yakın alanda, kemikler ve bağlardan oluşan bir tüneldir. İçinden parmakları hareket ettiren tendonlar ve median sinir geçer. Özellikle 40 yaş üzeri kadınlarda median sinir bu tünel içinde sıkışabilir.

Bu durum karpal tünel sendromu olarak adlandırılır, aslında bir tuzak nöropatidir. Karpal tünel hastalarının el parmaklarında karıncalanma, uyuşukluk ve ince bir sızı olur. Küçük parmak ve yüzük parmağın yarısı etkilenmez.

El hareraketlerinde güçlük, özellikle ilikleme gibi ince işleri yapamama, baş parmağın hareketlerinde güçsüzlüğe bağlı cisimleri düşürme görülür. Şikayetler giderek artar. İki el tutulumu sıktır.

Randevu almak isterseniz, sizi arayabiliriz.

European and Turkish Board Certified Plastic Surgeons

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi

Karpal Tünel Cerrahisi Öncesinde

Karpal tünel sendromu şikayetleri ile gelen hasta detaylı muayene edilir. Ayırıcı tanıda boyun fıtığı göz önünde tutulur. Parmaklarda uyuşukluk, baş parmak etrafındaki kaslarda çökme tipik bulgulardır.

Tinel testi ve Phalen testi ve Elektromiyografi tanıda yardımcıdır. Erken dönemde hastalara fizik tedavi ve hayat tarzı düzenlemesi önerilir. Fayda görmeyen hastalarad tedavi cerrahidir.

Karpal Tünel Cerrahisi
Karpal Tünel Cerrahisi

Karpal Tünel Cerrahisi Sırasında

Karpal tünel cerrahisi lokal anestezi altında ya da blok anestezisi altında yapılabilir. Açık ya da kapalı (endoskobik) cerrahi yöntemleri vardır. Her ikisinde de amaç karpal tüneli açarak median siniri rahatlatmaktır.

Median sinirin hem ana dalı hem de 1. parmağı giden motor dalının tamamen rahatlatılması nüks olmaması için şarttır. Ameliyat 10-20 dk sürer. İki elde de tutulum varsa önce bir el, sonra diğerini yapmak, hastanın günlük işlerini kendisinin sürdürebilmesi için daha doğrudur.

Karpal Tünel Cerrahisi Sonrasında

Karpal tünel ameliyatı sonrası el bileğinde bir pansuman olur. Bir kaç gün ağrı normaldir. Ameliyattan sonra hareket kısıtlaması istenmez. Şikayetler birkaç hafta içinde kaybolur.

Karpal Tünel Cerrahisi

Dupuytren Cerrahisi


El Yaralanmaları


Tetik Parmak Cerrahisi


Karpal Tünel Cerrahisi

Karpal Tünel Cerrahisi

Size daha iyi hizmet sunmak için Leo Klinik web sitesinde çerezler kullanıyoruz. Web sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.

Leo Klinik web sitesi içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.