Çene Şekillendirme

MEDİKAL ESTETİK > DOLGU UYGULAMALARI

ÇENE ŞEKİLLENDİRME

Çene ucu ve çene hattı, yüze şeklini veren, maskülen ya da feminen görünüme yol açan, ifadeyi etkileyen önemli yapılardır. Çene ucunun kısa ve geride olması, çocuksu bir görünüme yol açmakla birlikte, yüzdeki diğer yapıların (özellikle burnun) rölatif olarak büyük durmasına yol açabilir. Kısa ve geride bir çene erkeklerde feminen bir görüntüye yol açabilir. Çene hattının ve köşelerinin belirgin olmaması ise büyük ve sarkık yanıklı yuvarlak bir surat görüntüsüne yol açabilir.

Çene hattının belirgin olması hem yüz hem de boynun daha genç görünmesi için tercih edilir. Özellikle erkeklerde çene köşelerinin belirgin olması daha çekici kabul edilir. Çene ucunu büyütmek için genioplasti

ameliyatı yapılabilir. Yine geride ya da ileride olan çene ameliyatla düzeltilebilir. Ancak problemin çok belirgin olmadığı, ortodonti problemi olmayan hastalarda çene ucunu büyütmek, çene kontürünü belirginleştirmek dolgu

uygulaması ile mümkündür.

Randevu almak isterseniz, sizi arayabiliriz.

European and Turkish Board Certified Plastic Surgeons

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi

Çene Şekillendirme Öncesinde

Hastalar genellikle çenesindeki eksikliklerin farkına varmazlar. Başka şikayetleri olan hastaların yapılan

fizik muayenelerinde çenesindeki eksiklik hekimler tarafından farkedilir.

Çene dolgusu öncesi hastayı hem karşıdan hem de yan profilden değerlendirmek çok önemlidir. Çeneye hacim kazandırmak amaçlı hyalüronik asit ya da hidroksiapatit içeren dolgular kullanılabilir.

Çene Şekillendirme
Çene Şekillendirme

Çene Şekillendirme Sırasında

Hazır dolgular kullanılacaksa, çene dolgusu muayenehane şartlarında yapılabilir. Çene dolgusu çok ağrılı değildir. Birçok hasta tarafından kolayca tolere

edilebilir.

Rinoplasti ameliyatı planlanan hastalarda profiloplastinin bir parçası olarak çene ucu augmentasyonu (büyütme) da gerekli olabilir.

Çene Şekillendirme Sonrasında

Çene ucu ve çene hattına yapılan dolgu işlemi sonrası hastalar gündelik işlerine hemen dönebilirler. 1-2 gün süren ağrı, ödem ve morluk olabilir. Çene ucunun dolguyla büyütülmesi sonrası, üst yüz, orta yüz ve alt yüz arasındaki anatomi,k denge sağlanır. Çocuksu görünüm

kaybolur. Eğer çene ucu kasının da hiperaktivasyonu varsa, botoks da eklenebilir.

Çene ucunun büyütülmesi sonrası varsa gıdı görünümü azalır. Çene hattının belirginleştirilmesi ile daha belirgin alt yüz kontörü sağlanır. Yanaklardaki sarkık görüntü azalır. Gıdı görünümü azalır. Erkeklerde daha maskülen bir görüntü sağlanır. Çene dolgusunun kalıcılığı 1-2 yıldır.

Çene Şekillendirme

Dudak Dolgusu


Çene Şekillendirme


Yüz ve Boyun Gençleştirme


Göz Altı Işık Dolgusu


El Gençleştirme

Çene Şekillendirme

Size daha iyi hizmet sunmak için Leo Klinik web sitesinde çerezler kullanıyoruz. Web sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.

Leo Klinik web sitesi içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.