Bişektomi (Yanak İnceltme)

BİŞEKTOMİ (YANAK İNCELTME) ESTETİĞİ

Bişektomi ameliyatı, adına Marie François Xavier Bichat’tan alınan, Bichat yani bukkal yağ yastığının cerrahi olarak çıkartılma işlemidir.

Bukkal yağ yastıkları yüzün iki tarafında yanakların ortasında, kaslar arasında bulunan, özellikle bebeklik çağında emme ve çiğnemeye yardımcı olduğu düşünülen yapılardır.

Bebeklik ve çocukluk döneminde yanakların tombik görünümü sempatik bulunurken, yetişkinlik döneminde hoş durmayabilir.

Yanaklarında belirgin dolgunluk olan hastalar, yüzlerinin bu yuvarlak şeklinden memnun olmayarak, yanak içi yağlarını aldırarak hem daha oval hem daha kontörleri daha belirgin bir yüze ulaşabilirler.

Randevu almak isterseniz, sizi arayabiliriz.

European and Turkish Board Certified Plastic Surgeons

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi

Bişektomi (Yanak İnceltme) Estetiği Öncesinde

Bişektomi her yüz için uygun bir ameliyat değildir. Hastanın yüzü incelenmeli, beklentileri hasta ile konuşulmalıdır. Yaş ilerledikçe yüzdeki yağ dokuları azalacağı için bu ameliyat çok genç hastalar da tercih edilmemelidir.

Bişektomi (Yanak İnceltme)
Bişektomi (Yanak İnceltme)

Bişektomi (Yanak İnceltme) Estetiği Sırasında

Bişektomi ameliyatı sedasyon (hasta genel anestezi almadan tam bir uyku hali) altına yapılabilir. Ameliyat ağız içinden kesilerden yapılacağı için yüzde iz kalmaz. Bichat dokusunun tamamı değil sadece yanakta fazla dolgunluk yapan kısmı çıkarılmalıdır.

Uygun hastalarda bichat yağ dokusu çıkarılmadan orta yüze kaydırılır, böylece hem yanakların yuvarlaklığı azaltılır hem de orta yüzdeki çöküklükler tedavi edilir. Ameliyat ortalama 1 saat sürer. Bişektomi ameliyatı mutlaka ameliyathane ortamında yapılmalıdır.

Bişektomi (Yanak İnceltme) Estetiği Sonrasında

Bişektomi ameliyatı sonrası, orta-alt yanakların şişkinliği kaybolur. Daha çekici bir kontör sağlanır. Ameliyattan sonra yaklaşık 1 hafta ödem normaldir. Ağız içinde dikişlerin temizliğine özen gösterilmeli, hekimin önerileri uygulanmalıdır.

Bişektomi (Yanak İnceltme)

Size daha iyi hizmet sunmak için Leo Klinik web sitesinde çerezler kullanıyoruz. Web sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.

Leo Klinik web sitesi içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.