Yüze Yağ Enjeksiyonu

YÜZE YAĞ ENJEKSİYONU ESTETİĞİ

Yaşlandıkça, yüzümüzdeki hem kemik hem de yağ doku geriler, buna karşın cilt bollaşır ve yer çekiminin etkisiyle sarkar.  Boşalan alanların doldurulması ile yüz yukarı kalkar, daha genç ve olumlu bir ifade sağlanır.

Boşalan alanlar küçük volümlerdeyse hyalüronik asit başta olmak üzere hazır dolgularla bunu yapmak mümkündür. Ancak daha geniş alanlar için fazla miktarda yabancı madde vermek pratik değildir.

Özellikle fazla hacim eksikliği olan hastalarda, ya da yabancı madde istemeyen hastalarda, vücuttan alınan yağ ile bu boşlukları doldurmak daha doğru olabilir. Bu işleme yüze yağ enjeksiyonu denir.

Randevu almak isterseniz, sizi arayabiliriz.

European and Turkish Board Certified Plastic Surgeons

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi

Yüze Yağ Enjeksiyonu Estetiği Öncesinde

Yüze yağ enjeksiyonu öncesi yapılan muayenede hastanın yüzündeki eksiklikler, asimetriler ve cilt kalitesi not edilir. Yağ enjeksiyonu sıklıkla hacim kazandırmak için uygulansa da yağ hücrelerinin özelliğine bağlı ciltte yenilenmeye de yardımcı olur.

Uygun hastalarda inceltilen yağ daha yüzeyel planlarda cilt yenilemek için de kullanılabilir. Özellikle yanık ya da diğer travmalara bağlı yüzdeki kalın ve nedbeli dokular içine yapılan yağ enjeksiyonları ile bu dokuların yumuşaması ve renginin açılması mümkündür.

Yüze Yağ Enjeksiyonu
Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüze Yağ Enjeksiyonu Estetiği Sırasında

Yüze yağ enjeksiyon genellikle genel anestezi altında yapılan liposuction gibi bir ameliyatla kombine planlanır. Genel liposuction düşünülmedi sadece yüze yağ enjeksiyonu planlandıysa sedasyon ve lokal anestezi de yeterli olabilir.

Enjeksiyon için yağ, hastanın vücudundan en uygun yerlerden alınır. Sıklıkla alt karın, bel yanları, basenler ya da diz içleri tercih edilir. Alınan yağ süzülür, inceltilir ve ince kanüllerle yüzde planlanan yerleri doğru derinlikte enjekte edilir.

Yüzde en sık yağ enjeksiyonu yapılan alanlar, alın, elmacık kemiklerin üzeri, çene ucu ve dudaklardır.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Estetiği Sonrasında

Yüze yağ enjeksiyonu sonrası ödem 1 hafta sürebilir. Hastalar 10 gün içinde günlük hayatlarına dönerler. Verilen yağ greftlerinde zamanla hafif azalma olabilir.

Fakat genellikle esas problem yaşlanmanın doğal sürecinde yüzdeki kemik ve yumuşak dokularda devam eden küçülmedir. Bunun sonucu olarak  ameliyat sonrası sağlanan yüz şeklini korumak amaçla, ilerleyen yıllarda tekrar yüze yağ enjeksiyonu planlanabilir.

Yüze Yağ Enjeksiyonu

Size daha iyi hizmet sunmak için Leo Klinik web sitesinde çerezler kullanıyoruz. Web sitemizi kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz.

Leo Klinik web sitesi içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.